W tym roku nie wszczęto żadnego śledztwa. I bardzo dobrze!

DOKUMENCIK, DOKUMENCIK KOLEKCJONERSKI, DOKUMENCIKI KOLEKCJONERSKIE, DOKUMENTY KOLEKCJONERSKIE, DOWÓD OSOBISTY KOLEKCJONERSKI, DOWODZIK, DOWODZIK KOLEKCJONERSKI, DOWODZIKI KOLEKCJONERSKIE, KOLEKCJONERSKI DOWÓD OSOBISTY, KOLEKCJONERSKIE PRAWO JAZDY, PRAWKO, PRAWKO KOLEKCJONERSKIE, PRAWO JAZDY KOLEKCJONERSKIE

Dowody Kolekcjonerskie

Za 300 złotych można w Polsce kupić identyczny z legalnym dowód osobisty albo prawo jazdy. To tak zwane „dokumetny kolekcjonerskie”. Policja i prokuratura są bezradne. Około 300 złotych Dokument kolekcjonerski kosztuje zakup plakietki, która do złudzenia przypomina polski dowód osobisty. Bez problemu w Polsce można też kupić podróbki dokumentów niemieckich czy angielskich.  

Dokument kolekcjonerski

Dowód osobisty, prawo jazdy lub inny dokument. Wszystkie transakcje dokonuje się przez Internet – przez sieć składa się zamówienia i przez sieć się płaci. [break] Jak legalny W ofercie jednego ze Dowód Kolekcjonerski sklepów znajdziemy to, co w opisie: dowody osobiste i prawa jazdy. Wszystko w trzech wersjach: polskiej, angielskiej i niemieckiej. Cena: 320-350 zł. Plastikowa karta ma wszystko to, co legalny dokument. Jedyna różnica polega na tym, że możemy sobie zamówić dowód z np. podobizną Kaczora Donalda lub numerem PESEL wziętym z Księżyca.  

Dokumenty Kolekcjonerskie

W internetowych ofertach zamówień na „dokument” można umieścić głupkowate zapisy, jak np. prawo jazdy na kosiarkę i legitymacja Milicji Obywatelskiej. Wątpliwości nabywca nie może mieć, ponieważ, jak czytamy w reklamie – „Każdy dokument posiada hologramy, tłoczenia i jest idealnie odwzorowany”. Problem polega na tym, że żaden producent nie reklamuje się jako fałszerz. W dodatku wzór polskiego dowodu osobistego nie jest chroniony patentem, więc teoretycznie Kupię paszport covidowy można produkować coś, co go do złudzenia przypomina. – Artykuł 270 Kodeksu Karnego mówi, że karę ponosi osoba która podrabia dokument w celu uznania go za autentyczny i przy jego użyciu popełnia przestępstwo, z góry powziętym zamiarem – wyjaśnia podkom.  

Dowód Kolekcjonerski

Przemysław Słomski z zespołu prasowego bydgoskiej KWP. – Firmy, o których mowa, reklamują się jako sprzedające dokumenty „kolekcjonerskie”, a nie „autentyczne”. Prawo bezsilne? Małgorzata Woźniak, rzecznik Dokumenty kolekcjonerskie prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, podkreśla, że sprawa handlu imitacjami dokumentów jest znana resortowi. Problem zgłoszono prokuraturze i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.  

Prawo jazdy kolekcjonerskie

Sprawę tę komplikuje fakt,że to, jak kupujący wykorzysta „dowód kolekcjonerski” nie jest problemem sprzedawcy. Organy ścigania z kolei nie mogą interweniować w tej sprawie o ile nie dojdzie Darmowe ogłoszenia bez rejestracji do przestępstwa. A tu można wiele – głównie chodzi o możliwość oszustwa polegającego na wyłudzaniu kredytów. W województwie w ostatnim roku nie wszczęto żadnego śledztwa związanego z tzw „dowodami kolekcjonerskimi”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *