„Kolekcjonerskie” dowody osobiste i inne dokumenty.

DOKUMENCIK, DOKUMENCIK KOLEKCJONERSKI, DOKUMENCIKI KOLEKCJONERSKIE, DOKUMENTY KOLEKCJONERSKIE, DOWÓD OSOBISTY KOLEKCJONERSKI, DOWODZIK, DOWODZIK KOLEKCJONERSKI, DOWODZIKI KOLEKCJONERSKIE, KOLEKCJONERSKI DOWÓD OSOBISTY, KOLEKCJONERSKIE PRAWO JAZDY, PRAWKO, PRAWKO KOLEKCJONERSKIE, PRAWO JAZDY KOLEKCJONERSKIE

Kolekcjonerskie dowody osobiste

Zatrzymano 5 osób związanych z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się podrabianiem dokumentów oraz praniem brudnych pieniędzy – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. W akcji zatrzymania brało udział blisko 80 policjantów CBŚP i KGP. Jak przekazała rzeczniczka PK policjanci przeszukali mieszkania i miejsca pracy zatrzymanych osób oraz lokal, w którym drukowano fałszywe dokumenty. „Zatrzymani to osoby, które są pomysłodawcami i organizatorami przestępczego procederu.  

Dokument kolekcjonerski

Grupa działała w latach 2015-2019 i zajmowała się produkcją oraz sprzedażą podrobionych dokumentów” – podała Ewa Bialik. Śledczy ustalili, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej poprzez administrowane przez siebie sklepy internetowe oferowali sprzedaż dokumentów „kolekcjonerskich” w postaci dowodów osobistych, praw jazdy, kart pobytu cudzoziemców, świadectw kwalifikacyjnych i innych potwierdzających uzyskanie uprawnień zawodowych, dyplomów szkół średnich i uczelni wyższych, a także patentów żeglarskich i motorowodnych.  

Dokumenty Kolekcjonerskie

Ogółem było to co najmniej 5 tysięcy sztuk takich dokumentów” – poinformowała Bialik. Dodała, że przestępcy dokumenty oferowali w sklepach internetowych jako wierne repliki przeznaczone dla kolekcjonerów, a w korespondencji mailowej z zainteresowanymi nabyciem klientami wskazywali, że Dokument kolekcjonerski rzekome repliki kolekcjonerskie nie mają cech odróżniających je od oryginałów, a wręcz za takie mogą z powodzeniem uchodzić. „Z przestępczego procederu podejrzani uczynili sobie stałe źródło dochodu, osiągając korzyść majątkową w kwocie nie mniejszej niż 3,5 miliona złotych” – podała Bialik.  

Dowód Kolekcjonerski

Przekazała również, że sami też przy wykorzystaniu specjalistycznych drukarek wytwarzali falsyfikaty, a werbowane przez nich osoby tzw. słupy, zakładały rachunki bankowe, na które wpływały wpłaty za dokumenty. Następnie pieniądze transferowane były na inne konta, skąd wypłacano je w bankomatach, a także wymieniano na tzw. waluty wirtualne. Z kolei, jak Darmowe ogłoszenia bez rejestracji poinformowała rzeczniczka CBŚP nadkom. Iwona Jurkiewicz, że zamówienia na fałszywe dokumenty docierały nie tylko z kraju, ale także z państw Unii Europejskiej i Ameryki Północnej.  

Prawo jazdy kolekcjonerskie

Poinformowała także, że akcja, podczas której zatrzymano 5 osób, została przeprowadzona przez policjantów CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Biura do Walki Dokumenty kolekcjonerskie z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. „Podczas działań zrealizowanych w Warszawie oraz na terenie województw: podlaskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego przeszukano wiele obiektów i zabezpieczono fałszywe dokumenty w postaci dowodów osobistych czy praw jazdy. Wówczas to policjanci przejęli także sprzęt komputerowy, profesjonalne drukarki, laptopy, matryce, telefony czy karty służące do produkcji dokumentów.  

Dowód osobisty kolekcjonerski

W trakcie akcji zabezpieczono również bazę danych osób, które mogły dokonywać zakupu dokumentów, co obecnie jest dokładnie sprawdzane” – podała nadkom. Jurkiewicz. Podejrzani Kupię paszport covidowy usłyszeli zarzuty organizowania, kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na podrabianiu dokumentów w celu użycia ich za autentyczne przez inne osoby.  

Prawko kolekcjonerskie

Prokurator zarzucił im również tzw. pranie brudnych pieniędzy w kwotach od 300 tys. do 3,5 mln zł. Grozi im do 10 lat więzienia. „Wobec dwóch podejrzanych na wniosek prokuratury, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Po wykonaniu czynności procesowych z pozostałymi osobami, Dowód Kolekcjonerski prokurator podjął decyzję o zastosowaniu wobec nich środków o charakterze wolnościowym” – poinformowała Ewa Bialik. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *